top of page

Basketbol Sporunun Faydaları

Güncelleme tarihi: 15 Eyl 2021

Basketbol oynamak aerobik bir antrenmana eşdeğerdir. Mülkiyet sırasında ve diğer hareketler sırasında kortta yukarı ve aşağı koşmak, kalp pompalamasını sağlar ve kalp hastalığı riskini azaltma şansınızı azaltmak için hayati bir yoldur. Bununla birlikte, iyi yemek yemek (kolesterolü düşük yiyecekler gibi) de şansı azaltır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Bağışıklık sistemi vücudun iç savunma sistemidir ve basketbol oynamak bunu güçlendirir. Güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak vücudumuzu bakterilerden, virüslerden ve toksinlerden korur - bu da hastalanmamıza neden olur.

Kemik Gücünü Artırır Kemiklerimiz vücudumuzun çerçevesini oluşturur, iç organlarımızı korur ve kaslarımıza destek sağlar. Top oynamak, kemiklerimize güçlenmesini sağlayan mineraller sağlar. Sağlıklı kemiklere sahip olmak kırılma ve osteoporoz riskini azaltır. Buna ek olarak, genç yaşta basketbol oynamak da zıplama hareketi kemiği gerdiğinde ve kemik gelişimini desteklemeye yardımcı olduğundan daha uzun olmanıza yol açabilir.

Kas Gelişimini Destekler Zıplamak, koşmak, geçmek ve ateş etmek karşılık gelen kasları harekete geçirir ve böylece kasların güçlenmesini sağlar. Örneğin, top kullanma ve kontrol, ön kollarınızdaki bilek fleksörlerini harekete geçirir ve topun vurulması, bilek, önkol, triceps ve kuadriseps için kuvvet gerektirir. Bu ve vücuttaki diğer birçok kas, sadece oyun oynayarak daha da geliştirilebilir ve güçlendirilebilir.

Mental olarak güçlendirir Basketbol oynamak, oyunda geliştirdiğiniz oyun becerileri size daha fazla özgüven kazandırabilir ve saha dışında kazanabilirsiniz. Antrenörlü bir ekibin parçası olarak antrenman yapmak ve oyun oynamak, aynı zamanda her ikisi de yetişkin olarak sahip olunması gereken değerli özellikler olan öz disiplinini ve konsantrasyonunu arttırmaya yardımcı olur.


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page